Naslovnica
Tržište traži više EKO- HRANE
Do 2015. godine Hrvatska želi broj hektara pod eko - nasadima s sadašnjih jedan i pol povećati na sedam posto ukupnih obradivih površina. To bi trebao omogućiti Akcijski plan razvoja ekološke poljoprivrede i nakon Dubrovnika, druga po redu radionica održan je u Bjelovaru, jer je Bjelovarsko - bilogorska županija među vodećima u državi s 61 registriranim proizvođačem, o čemu je posvjedočila puna Županijska vijećnica.
Želimo čuti što kažu proizvođači, kako povećati broj hektara s sadašnjih 14 tisuća, jer više nije problem u plasmanu eko - proizvoda već u nedovoljnim količinama. Hrvatska ima raznovrsnu proizvodnju i nudi sve što domaće i strano tržište traži - kaže Tomislav Petrović, načelnik odjela ekološke i integrirane poljoprivrede u mjerodavnom ministarstvu. Marijan Radanec, predsjednik bjelovarske udruge Eko-kultura potvrđuje da prodaja eko-hrane ide odlično, posebice nakon što je Ministarstvo turizma povezalo proizvođače s hotelima koji moraju u ponudi imati takve proizvode.
Županijski eko-proizvođači stoga uglavnom imaju kupca za sve količine hrane koje izbacuju na tržište. Neki od njih su, kao Terezija Nakani iz Velike Pisanice, u eko- priči od samih početaka, kad nije bilo ni zakona i registara.
Krenula sam s pola hektara prije deset godina i polako širila proizvodnju. Posljednje u nizu je ulaganje, dijelom uz poticaj Ministarstva poljoprivrede, u mini radionicu sa sokovnikom. Proizvodim prirodni sok od tikve i naranče bez šećera. Osim toga sve svježe povrće otkupljuje Bio-vega, a neke autohtone priozvode nudim kroz seoski turizam i od toga sigurno dobro može živjeti dvočlana obitelj - kaže ta pionirka eko-proizvodnje. Nakon Bjelovara treća radionica će se održati u Iloku i nakon toga slijedi izrada akcijskog plana. Hrvatska sigurno ima potencijala dostići vodeće zemlje po ekološkoj proizvodnji hrane, a to su Australija i Argentina, dok u Europi čelna mjesta drže Španjolska i Italija.
Next page: O nama